Liberecký kraj vyhlásil 18. března výsledky výběrového řízení v oboru ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí – jednodenní ortopedická péče (výsledky najdete na https://krajsky-urad.kraj-lbc.cz/elektronicka-uredni-deska/vyberova-rizeni a v příloze). Vyhlašovatelem byla Nemocnice Frýdlant s.r.o. Důvodem byla změna typu smlouvy, do konce roku 2018 zdravotní pojišťovny ve Frýdlantu platily ročně 300 ortopedických operací. “Ve výběrovém řízení jsme ke svému překvapení neuspěli, podle dostupných informací byl proti zástupce Libereckého kraje, některé zdravotní pojišťovny a zástupce ortopedické společnosti se hlasování zdržel. Ortopedickou péči ve frýdlantském výběžku poskytujeme již mnoho let. A to jak ambulanci dva dny v týdnu, tak i potřebnou operativu,” vysvětluje MUDr. Jiří Madar, ředitel Nemocnice Frýdlant. Výsledky hlasování zástupce Libereckého kraje znamenají konec ortopedických operací ve frýdlantské nemocnici. Pro obyvatele Frýdlantska, kteří budou rozhodnutím Libereckého kraje nuceni dojíždět například s artroskopiemi kolen až do Liberce, je to špatná zpráva.

“Je to jasný signál, že Libereckému kraji na zachování dostupné zdravotní péče na Frýdlantsku nezáleží. Může se díky tomu rozhodnutí stát, že ve Frýdlantu skončí i ortopedická ambulance,” je přesvědčen MUDr. Jiří Madar, ředitel Nemocnice Frýdlant. Komu jde tedy skutečně o pacienty z Frýdlantska?